Någon som vet vart man kan få tag på vattentäta vippströmbrytare. Har haft innan men var dum nog att skicka med den till mitt andra lyse. Har kollat runt på diverse elsidor som Elfa & liknande men inte hittat några. Ska ha den inne i lyskåpan till mina ledlampor.
Announcement
Collapse
No announcement yet.
Vattentät vippströmbrytare!
Collapse
X
-
-
Kolla på närmaste Båttillbehörsvaruhus, de brukar ha.Kör "nån jävla moppegrej"! lol
(™Geggamoja)
http://www.youtube.com/watch?v=I_MBIlAkn6Q&t=0m47s
Comment
-
Där finns inga strömbrytare som är både tillräckligt vattentäta och vibrationståliga för att överleva på en endurohoj i längden så att köpa en svindyr är meningslöst. Man kan lika gärna köpa en halvbillig kvalitetsbrytare och sen stoppa på gummihättan.
Sen rekommenderar jag tryck-knappar istället för vippbrytare, de har mindre vikt på vippan som börjar oscillera med vibrationerna...Var mitt inlägg användbart. Donera gärna pengar till SOS Barnbyar
Comment
-
Som pproduktchef på sveriges största leverantör av strömställare (22 år i branchen), så kan jag säga. Ta en som vatten och skit kan rinna igenom. De flesta omkopplare är för täta, vatten och skit kommer in men inte ut, med "luftiga" så blir inget kvar efter tvätt och 5-56.
Bästa "multikontrollen" är fortfarande en sån där kromad för 150 spänn (utan medföljande gummi i botten!).
Detta gäller så klart endast för den vanliga 12V förbrukningen (tuta, glödlampor etc), inte för nån zenon högspänning!
Last edited by Pelle; 10-24-2012, 07:55 AM.…
Comment
-
Swedol.
VIPPSTRÖMBRYTARE/SKYDDSKÅPA
Vippströmbrytare. HD-strömbrytare i metall med silverkontakter och flatstiftsanslutningar / skruvanslutning. 25A. Inbyggnadsdiameter 12 mm. B 30 x H 50 mm.
Art.nr EL-2755 Flatstiftsanslutning ON / OFF 22,00kr st
Skyddskåpa. Vattentät, av gummi. För ovanstående vippströmbrytare.
Art.nr EL-27551 Pris 17,00kr stLast edited by tvspel1; 10-25-2012, 10:46 PM.
Comment
Comment